9 października 2014

Film- NiezgodnaTytuł (ang.): Divergent 
Gatunek: Akcja, Sci-Fi
Produkcja: USA
Premiera w Polsce: 4 kwietnia 2014
Reżyser: Neil Burger
Scenariusz: Evan Daugherty, Vanessa Taylor
Ocena: ★★★★✩


Niezgodna jest pierwszą ekranizacją trylogii Veronicy Roth. Na ruinach miasta Chicago powstało miasto w której działa podział ludzi na frakcji. Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). Każdy nastolatek, kiedy skończy szesnaście lat musi wybrać frakcję do której chce należeć. Przed takim wyborem stoi główna bohaterka Beatrice Prior (Shailene Woodley), musi zdecydować czy chce zostać w swojej rodzinnej frakcji czy rozpocząć nowe życie w innej. Pierwszą kluczową rzeczą jest test wyboru, on wskazuje do jakiej przynależności powinno się dołączyć. Beatrice jest zagrożona, okazuje się, że u niej test wskazał wiele frakcji, co oznacza, że jest Niezgodną. Niezgodni są za wszelką cenę zagrożeniem dla rządu. Jej problem zostaje chwilowo zatuszowany. Decyduje się opuścić Altruizm i przyłącza się do Nieustraszoności. Aby porzucić wspomnienia, zmienia imię na Tris. Dziewczyna przykuwa uwagę wielu osób, a najbardziej zainteresował nią się instruktor Cztery (Theo James), który pomaga i uczy nowych transferów. W mieście panuje chaos, gdyż władza próbuje znaleźć i zniszczyć wszystkich Niezgodnych. 


Film jest pełny akcji i intrygi, właśnie to widzimy na ekranie. Ekranizacja całościowo zaczyna się spokojnie i melancholijnie w domu Tris. Żyje tam wraz z rodzicami i bratem w tym samym wieku. Przez całe życie była wychowywana na pomocną i dobrą osobę, która nie jest próżna. Zabraniano im patrzeć się w lustro, ubierać się na kolorowo, bawić się. Ich celem jest pomoc bezfrakcyjnym, są to ludzie bez przynależności. 


Akcja płynie dość szybko i są chwilowe urywki, gdyż nie jest to książka i fabuła nie jest całościowa. Nie możemy się do tego przyczepić, ponieważ film wyszedł bardzo dobrze. Wszystko nabiera tempa, gdy Tris jest na szkoleniach w głównej siedzibie Nieustraszoności. Ćwiczy ich się do służby militarnej i pokojowej. Więc ćwiczenia są przeważnie fizyczne, muszą trenować swoją wytrzymałość i kondycję, a także techniki samoobronne. Ich postępy są zapisywane w rankingu.


Film całościowo jest bardzo dobry, nie uszczuplił znacznie książki. Atmosfera jest bardzo dobra i przyjemnie się ją ogląda.  Adaptacja zawiera momenty grozy, akcji, efektów specjalnych, humoru, ale nie brak chwil romantycznych. Od pierwszego spotkania Tris i Cztery coś miedzy nimi zaczęło się dziać.
Ekranizacja jest przeznaczony dla nastolatków, ale w kinach nie zabrakło osób dorosłych, którym film się spodobał. Bohaterowie są bardzo emocjonalni, nie jak w niektórych filmach bez uczuć. Aktorzy są bardzo dobrze dobrani, odzwierciedlają postaci z książki. Podsumowując film jest w wspaniały i polecam zabić nim nudę.

Przypominam byście pisali w komentarzach swoje opinie 
i propozycję filmu do recenzji. 

  

4 komentarze:

 1. Ja byłam zadowolona z filmu. Uważam, że to bardzo dobra ekranizacja i az tak dużo rażących zmian nie było. Czekam niecierpliwie na dalsze części.

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro antyutopie to proponuję ,,Dawcę".

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że jak obejrzałam go pierwszy raz, przed przeczytaniem książki, to bardzo mi się spodobał. Potem przeczytałam książkę, obejrzałam drugi raz i jakoś tak nie bardzo do mnie przemówił. To znaczy wszystko fajnie poukładało mi się w głowie, bo wcześniej miałam problemy z ogarnięciem imion, ale i tak stwierdzam, że sporo rzeczy pominęli albo zmienili

  OdpowiedzUsuń
 4. Nieczęsto sięgam po dystopie młodzieżowe ale "Niezgodna" przypadła mi do gustu. To samo mogę napisać również o ekranizacji, która jest nie tylko gratką dla czytelników prozy V. Roth, ale również świetnym filmem rozrywkowym. Oglądałam go ponownie jakiś czas temu i był dla mnie tak samo emocjonujący jak za pierwszym razem :).

  OdpowiedzUsuń

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...