11 lipca 2014

Muzyka siostrą książki.Nie od dziś wiadomo, że książka i muzyka są odmiennymi rzeczami, ale mają dużo wspólnego. Są odstresowywaczami  , które bardzo kochamy. Wywołują w nas emocje, uczucia. Dzięki nim możemy zapomnieć o ciężkim dniu.
Są identyczne ze względu na to, że działają podobnie. Gdy działają same, są świetne, lecz jeśli je połączymy, tworzą coś cudownego. Dają większą odczuwalność. A jak muzyka dopasuje się do jakiejś sytuacji w   książce, to tworzy coś pięknego. Do akcji najlepiej pasuje coś żywszego, najlepiej z pazurem, a do dramatu, coś życiowego i smutnego, wtedy nasze zmysły szaleją (U mnie się tak dzieje).
Nie ma czegoś takiego jak zły gust muzyczny, czy gust książkowy. Niektórzy mówią "Masz zły gust, to jest niemodne ", ale to nie w jego sprawie leży, czego słuchasz lub czytasz. Każdy lubi co innego.
Muzyka potrafi zatrzymać tło. Jeśli czytamy, a np. sąsiad robi remont i nam przeszkadza, zakładamy słuchawki i puszczamy dźwięk.  Wtedy możemy skupić się na książce, a nie na denerwującym sąsiedzie.
Często, dużo osób, tworzy playlisty dla książek. Takie coś możemy stworzyć np. na Spotlif. Gdyż możesz dobrać muzykę do wydarzeń i klimatu powieści.
Według mnie to jest idealne połączenie na wieki. Słucham często muzyki wtedy gdy czytam i to przyspiesza moje serce do nierealnej prędkości.
Ja słucham przeważnie pop i rock. A wy co o tym sądzicie? A także czego słuchacie?

14 komentarzy:

 1. Nigdy nie słucham muzyki przy czytaniu, ale zgodzić się muszę że czytanie i muzyka to cudowna sprawa. Ja słucham rock, poezję śpiewaną czasami jakaś muzyka celtycka, irlandzka czy fiński rock. Kiedy nie mam siły na czytanie włączam muzykę i odrazu czuję się o wiele lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czemu ale najbardziej irytują mnie proponowane piosenki do jakiejś książki. Nie potrafię czytać, kiedy w uszach szumi mi jakaś muzyka ze słowami. Bardziej cenię sobie muzykę filmową i klasykę. To właśnie w nich znajduję ukojenie. I przede wszystkim niesamowicie potrafią oddać klimat danej sceny, o ile znajdzie się całkiem dobry kawałek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, nie lubię jak w piosenkach np. wrzeszczą. Zwracam bardziej uwagę na melodię, która odzwierciedla klimat.
   ~Pozdrawiam

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. All time low, The Neighbourhood, The Pretty Reckless, Alice In Chains, Fall Out Boy, Imagine Dragons. Nie, nie to nie Rock, Pan ma rację. Nie znasz mnie więc proszę się nie udzielać.

   Usuń
 4. https://www.google.de/search?q=Nie+od+dzi%C5%9B+wiadomo%2C+%C5%BCe+ksi%C4%85%C5%BCka+i+muzyka+s%C4%85+odmiennymi+rzeczami%2C+ale+maj%C4%85+du%C5%BCo+wsp%C3%B3lnego.+S%C4%85+odstresowywaczami+%2C+kt%C3%B3re+bardzo+kochamy.+Wywo%C5%82uj%C4%85+w+nas+emocje%2C+uczucia.+Dzi%C4%99ki+nim+mo%C5%BCemy+zapomnie%C4%87+o+ci%C4%99%C5%BCkim+dniu.&oq=Nie+od+dzi%C5%9B+wiadomo%2C+%C5%BCe+ksi%C4%85%C5%BCka+i+muzyka+s%C4%85+odmiennymi+rzeczami%2C+ale+maj%C4%85+du%C5%BCo+wsp%C3%B3lnego.+S%C4%85+odstresowywaczami+%2C+kt%C3%B3re+bardzo+kochamy.+Wywo%C5%82uj%C4%85+w+nas+emocje%2C+uczucia.+Dzi%C4%99ki+nim+mo%C5%BCemy+zapomnie%C4%87+o+ci%C4%99%C5%BCkim+dniu.&aqs=chrome..69i57.74559j0j4&sourceid=chrome&es_sm=0&ie=UTF-8 znowu skopiowałaś, jesteś żałosny XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę podać poprawny adres, bo ten jest tylko linkiem wyszukiwania tekstu na Google, w którym zapewnię zobaczył pan strony, które udostępniły mój post. Proszę zapoznać się z stronami, które znalazł Pan to, a potem oskarżać.
   ~Pozdrawiam

   Usuń
 5. Zgadzam się, że muzyka czasem może pomóc przetrwać remont - a w moim przypadku - odgłos zlatującej wody w rurze...
  Wtedy - podczas czytania, melodia jest ważna niz tekst, bo tekst jest przez nas czytany w książce.
  Słucham rocka, reggae i punk rocka (tego ostatniego rodzaju nie próbowałam przy czytaniu)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Zwracam się z szacunkiem do czytelników ;)
   ~Pozdrawiam

   Usuń
  2. Zacznij się zwracać z szacunkiem do języka polskiego.

   Nie raz chciałam dobrze i pisałam, co powinieneś poprawić albo na co zwrócić uwagę, czy poprosić kogoś o korektę pomoc - to komentarze były usuwane. Więc jak się ma do tego to, co piszesz - że konstruktywna krytyka daje Ci siłę i motywację?

   Usuń
  3. Ale ja pierwszy raz widzę, by Pani pisała jakiś komentarz. Poprosiłem już kogoś o korektę ;)
   ~Pozdrawiam

   Usuń
  4. Tak to bywa jak się kasuje "niepasujące" komentarze ;]

   Usuń

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...