30 lipca 2014

"Wierna"- Veronica RothWIERNA
Autor: Veronica Roth
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Cykl: Trylogia Niezgodna tom 3
Kategoria: Lit. młodzieżowa, Science- Faction 
Liczba stron: 351
Ocena:  ★★★★★★

 Wierna to ostatnia część trylogii "Niezgodna". Przed Tris stanęło sporo pytań. Wiele razy otarła się o śmierć, lecz przy jej boku zawsze towarzyszy Tobias, który wyciąga ją z kłopotów. Dziewczyna zmieniła się, nie ma już czasu aby się bać. Całe ich życie zostaje zmienione na zawsze. Okazuje się, że istnieje coś więcej poza murami. Tris ma wybór, może zostać w mieście pełnym buntu, lecz decyduje się poznać prawdę o sobie i świecie w którym żyje. Wszystko co wierzyli na temat ich życia, okazało się nieprawdą. Poznają otaczający ich świat, więc  muszą nauczyć się żyć od nowa.

Społeczeństwo frakcji rozpadło się, a bezfrakcyjni przejęli kontrolę nad rządem. Mieszkańcy buntują się przed tyranią nowej przewodniczącej Evelyne Johnson. Chcą dowiedzieć się co naprawdę znajduje się za murami miasta. Wierni, tak zwą się rebelianci, którzy chcą przejąć władzę nad miastem i wyruszyć poza miasto. Zostaje zorganizowana wyprawa za granice. W składzie znajduje się między innymi Tris i Tobias. Rzeczy, które tam zastaną, odmienią ich dotychczasowe życie.

Książka jest świetnie napisana, nie brak jej niczego. Jest bardziej skierowana na emocji, jakie związaliśmy z tą trylogią. Jest niczym Rollercoaster, swobodnie wjeżdżamy na górkę, a potem szybkim ruchem spadamy w otchłań smutku i zaskoczenia.
Spodobało mi się to, że ten tom jest opowiadany przez Tris i Tobiasa, dzielą się tą historią. Poznajemy Tobiasa z innej strony. Chłopak pokazuje jaki jest na prawdę. Nie jest przedstawiany jako niezniszczalny głaz, posiada wiele emocji. Pokazuje ile dla niego jest warta jego miłość, rodzina i przyjaciele. Bohaterowie, gdy dowiadują się najprawdziwszej prawdy o sobie i o rzeczywistości, mają różne spostrzeżenia. Nie znają się od zawsze, ale przez ten krótki czas zżyli się ze sobą. 
Koniec książki wrzyna mi się w serce. Nie lubię, jak ludzie porównują Igrzyska Śmierci do Niezgodnej. Są to dwie odmienne książki. Roth chciała ostrzej potraktować koniec lektury ,aby pokazać, że ona jest do tego zdolna, a czytelnik zapamiętał jaki był koniec. Mówiąc szczerze, nie dodamy finału Wiernej do Happy End'u.
Nie brakowało humoru, który był na drugim planie. Ostatecznie została pokazana miłość między Tris i Tobiasem. Kochali się na zabój. Tom trzeci pokazuje, że odwagą i siłą woli można zmienić rzeczywistość. Nie ważne, że popełniasz błędy, bo miłość jest potężniejsza od wszystkiego. Książka jest pełna akcji i zaskakujących wydarzeń. Autorka zaoferowała nam tsunami emocji, która uderza w nas za każdym razem mocniej. 

Podsumowując, książkę zaliczam do ulubionych. Polecam ją wszystkim, dlatego że warto przeczytać tą książkę. Podobno na jesień ma wyjść historia Tobiasa. Nie mogę się doczekać.Za egzemplarz "Wierna" serdecznie dziękuję Wydawnictwu Amber.7 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać tą trylogię. Widziałam 1 część filmu i była nawet ok, ale wiadomo, nie ma jak to książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie dopisz do listy :)
   ~Pozdrawiam

   Usuń
 2. Zachęciłeś mnie do tej serii. Na początku myślałam, że to podróbka IŚ, ale teraz mam ochotę przeczytać to. Niezgodna to pierwsza część?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę. Tak, Niezgodna to pierwsza część, druga Zbuntowana, a to trzecia.
   ~Pozdrawiam

   Usuń
 3. Mam ochotę przeczytać tą książkę, jednak trochę zniechęcił mnie ten spoiler, że z góry wiem, że końcówka jest smutna :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Nom widzisz, tak bywa :/ Nie przejmuj się, to nie przeszkodzi ci w czytaniu :)
  ~Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

 5. Uwielbiam tą trylogię! ❤
  Ale to zakończenie.... Eh
  Świetna recenzją. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...