27 marca 2014

Recenzja "Igrzyska Śmierci"- Suzanne Collins


IGRZYSKA ŚMIERCI

Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Gatunek: Młodzieżowa/Science-fiction/Akcja
Trylogia: Igrzyska Śmierci #1
Liczba stron: 352
Ocena: ★★★★★★


Dziś zamiast wywiadu będzie recenzja :)
Igrzyska śmierci są ulubioną moją książką, jest rewelacyjna.
Opowiada o trudnym losie szesnastoletniej Katniss, aby wam bardziej objaśnić przygotowałem recenzje.

Po powodzi i innych kataklizmach, z Ameryki Północnej zostaje naprawdę niewiele. Ludzie głodują i walczą o przetrwanie. Władzę objął Kapitol, otoczony trzynastoma dystryktami, które dostarczają pożywienie, dobra materialne i surowce. Naród jednak nie jest zadowolony. Wybucha powstanie. Walka kończy się krwawą rzezią i zagładą trzynastego dystryktu, który nie chciał się poddać. Od tej pory każdego roku organizowane są głodowe igrzyska, do udziału w których losowane są dzieci pomiędzy dwunastym, a osiemnastym rokiem życia – z każdego okręgu, rok rocznie, chłopiec i dziewczynka. Jest to walka na śmierć i życie, ponieważ zwycięzca może być tylko jeden – reszta musi umrzeć.

Główną bohaterką i narratorką książki jest Katniss. Zaradna nastolatka, która za wszelką cenę stara się wyżywić, po tragicznej śmierci ojca, rodzinę. W fabule przeplatają się jej wspomnienia razem z bieżącymi wydarzeniami. Dystrykty są ubogie, a zwłaszcza dwunasty, w którym żyje dziewczyna, specjalizujący się w wydobywaniu węgla. Często ludzie głodują, pozbawieni wszelkich dóbr i środków do życia. Człowiek jest jednak istotą zaradną. Katniss, idąc w ślady ojca, zostaje kłusowniczką i od wielu lat udaje jej się wyżywić rodzinę z polowań. Handluje również na czarnym rynku i właściwie, mimo biedy, nie narzeka na własny los. Jednak do czasu. Pewnego roku, podczas losowania, wyczytane zostaje nazwisko jej młodszej, dwunastoletniej siostry. Wtedy całe jej życie się zmienia.

Pole Igrzysk Śmierci przygotowane dla nich do walki jest realne i bardzo obrazowo. Można po prostu można to zobaczyć oczami wyobraźni. Książkę dopadłem dopiero teraz, lecz już przedtem oglądałem film, który wypadł kiepsko w porównaniem książki.  Moim zdaniem winę za to ponosi reżyser - Gary Ross, zawalił tak piękny film. Co jednak w historii jest najgorsze i takie najbardziej przerażające? To, że ta fikcja wcale nie wydaje się niemożliwa. Ile to razy historia dała nam przykład na ludzkie okrucieństwo. Po prosu książka po przeczytaniu, pozostaje tam na zawsze

Książka jest napisana wspaniale, wciąga od razu, nie każda książka tam ma. Jest bardzo rzeczywista, pokazuję jacy ludzie są, okrutni, bez serca, zabijają z zimną krwią. Główna bohaterka nie nawiedziła bezkarnie zabijać ludzi, lecz musiała by przeżyć. Katniss jest silną bohaterką o zdecydowanym charakterze i ,mimo świata w którym przyszło jej żyć, dużej dozie empatii. Ma zdecydowanie ludzkie odruchy, nawet kiedy znajdzie się w tak przeraźliwej sytuacji, która w większości ludzi wyzwala drzemiące w podświadomości zwierzęce instynkty. Książka opisuje każdego z trybutów, ich charakter, wygląd, pochodzenie. Bardzo się cieszę że mogłem się z nią zapoznać, zamierzam przeczytać dalsze części.
Tą książkę polecam każdemu, bez wyjątku. Nie jest to kolejna płytka historia czy powielanie wzorców. To naprawdę coś. Głębokie przesłanie, ciekawa przygoda, trzymająca w napięciu akcja i cudownie skonstruowani bohaterowie. Literatura, która staje się klasyką gatunku. Po przeczytaniu, wcale nie wyolbrzymiając swoich uczuć, jestem zwyczajnie zachwycony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...