8 sierpnia 2014

"Tajemnice Prowincji"- Joanna Jurgała- Jureczka

Wydana dnia 24 czerwca 2014 roku.
Tajemnice Prowincji
Autor: Joanna Jurgała- Jureczka 
Wydawnictwo: Zyski i S-ka
Kategoria: Literatura współczesna
Stron: 304
Ocena: ★★✩✩

Główna bohaterka Justyna Skotnicka powróciła do Brzozowa, rodzinnych strony. Dostaje pracę kustosza muzeum słynnej hrabiny z rodu Doenhoff. Nie jest pewna czy poradzie sobie z tym wszystkim. Siostra zostawia jej w opiece nieugiętego Kubę i jego brata Macieja, których rodzice wyjechali do Niemiec, aby zarobić. W czasie przychodzi jej sporo niezwykłych spotkani i wrażeń. Gdy w muzeum dzieją się dziwne rzeczy, pojawia się rodzina Kossaków wraz wyniosłym prawnukiem hrabiny z kuzynką, która jest spadkobierczynią. Joanna Jurgała-Jureczka mieszka na Śląsku Cieszyńskim, jest żoną Krzysztofa, mamą Michała, Marcina i Magdaleny. Zdobywanie humanistycznego wykształcenia zaczęła od cieszyńskiego liceum im. Mikołaja Kopernika, potem ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała jako polonistka w cieszyńskich szkołach średnich, była dziennikarką „Gościa Niedzielnego” i współpracowała z innymi redakcjami czasopism o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.
Była kierownikiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich i prowadzi badania nad biografią i twórczością Zofii Kossak a także literatów związanych ze Śląskiem Cieszyńskim.

Według mnie książka jest bardzo fajna na lato. Język autorki jest dość trudny i drętwy, ale to nie przeszkadza w czytaniu. Z czasem możemy się przyzwyczaić. Fabuła nie jest skomplikowane ale bardzo prosta i czysta. Historią, którą obdarzyła nas Pani Joanna jest interesująca, zagadkowa, ogólnie mówiąc napisana na luzie dla młodzieży i dorosłych. Zapisane jest jak trudno pogodzić obowiązki wychowawcze i pracy. Tym bardziej, że Justyna jest młoda. W książce możemy także znaleźć informacje o Śląsku, gdzie odbywa się miejsce akcji. W ogóle wcześniej nie czytałem żadnej polskiej literatury współczesnej, ale chcę spróbować wszelkich gatunków literatury. Akurat ta książka jest dobra, gdy nie mamy nic do czytania, możemy po nią sięgnąć.
Bohaterowie są dopracowani i starannie nam opisani. Główna bohaterka Justyna, no właśnie. W pewnych chwilach możemy stracić tą pewność, że ona jest główną bohaterką. Dziewczyna jest silna i zdeterminowana, chce rozwiązać zagadkę, a w tym pomaga jej wnuk hrabiny. W lekturze nie zabrakło wątku miłosnego, między piękną dziewczyną, a przyjacielem z dawnych lat. Przeczytajcie książkę i dowiedzcie się jaki jest sekret hrabiny Doenhoff, a także jak potoczy się wątek miłosny.


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Zysk i Spółka Wydawnictwo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...