31 sierpnia 2014

Człowiek Nietoperz

Człowiek Nietoperz
Autor: Jo Nesbo
Wydawnictwo: Dolnośląskie/Publicat
Cykl: Harry Hole tom 1
Kategoria: kryminał/ sensacja
Stron: 344
Ocena:  ★★★★★✩

Człowiek Nietoperz jest to pierwszy tom cyklu powieści kryminalnych norweskiego komisarza Harrym Hole. Akcja rozgrywa się od przylotu Hola do Australii, a dokładnie do Sydney. W niewyjaśnionych okoliczności ginie była gwiazda Inger Holter. Mężczyzna współpracuje z tutejszą policją na czele której stoi funkcjonariusz Andrew Kensington. Przez pierwsze chwili na wyspie Aborygenów, Harry zapoznaje się z zebranymi śladami, przemierza dzielnice, restauracje, bary ze striptizem, sprawdza wszystkie miejsca związane z rodaczką Inger. Harremu nie podoba się podejście Andrew, który nie wypełnia swoich służbowych obowiązków. Kiedy dla Holego wszystko staje się jasne jest zbyt późno na działanie. Seryjny morderca jest zbyt cwany i szybki, a stracona cena jest zbyt wysoka.


Jo Nesbo  należy do najgłośniejszych skandynawskich autorów kryminałów, a jego biografia jest naprawdę nietuzinkowa.
Z wykształcenia ekonomista; pracował jako makler i dziennikarz. Finanse porzucił jednak dla pisania. Jest też muzykiem rockowym, członkiem zespołu Di Derre, dla którego pisze teksty. Nagrał płytę solową. Jego powieści kryminalne tłumaczone są na ponad dwadzieścia języków i od dawna królują na listach bestsellerów. Cykl kryminałów z komisarzem Harrym Hole zdobył kilkanaście nagród krajowych i zagranicznych, w tym amerykańskich i brytyjskich.

Autor świetnie wykreował postacie, są niczym zrobieni z krwi i kości. Podobał mi się lekki i smukły styl pisania. Fabuła jest przyjemny, zaskakująca i podnosi ciśnienie. Jedynym minusem, który mnie drażnił jest zahamowanie. Gdy natłok wydarzeń na nas napiera, a potem skok i zalewa nas nudą przez kilkanaście stron. Omijając ten minus książka jest bardzo interesująca. Podobał mi się fakt, wykorzystania historii i powieści Aborygenów. Podoba mi się Nesbo, zainteresowany jego twórczości dowiedziałem się, że kolejne nomy tego cyklu są o wiele lepsze. Kolejnym plusem jest to, że Jo wykorzystał szczegóły, dopracował krajobraz, otoczenie w której znajduje się główny bohater. Podsumowując warto przeczytać książkę Człowiek Nietoperz, jest idealna na wieczory, a że już kończą  się wakacje, a wieczory są coraz dłuższe, idealnie pasuje.

Za przeczytanie twórczości Jo Nesbo dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

grupa_Publicat


1 komentarz:

  1. Kocham kryminały, a z nakim jeszcze się nie zetknełam.

    OdpowiedzUsuń

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...