15 sierpnia 2014

Typy czytelników

W naszym pięknym świecie czytelniczym są różne typy Moli książkowych. Opisałem wam większość typów, które zaobserwowałem, sprawdzi jakim jesteś Ty.


1. Czytelnik sezonowo-bestowy:
Ten typ czytelnika czyta tylko najpopularniejsze książki lub czyta książki które miały swoją ekranizację w kinie. Najlepiej piękne wydania, w twardej oprawie i twarzą filmowego gwiazdora na okładce. Wszak wszystkim wiadomo, że sztuka musi być piękna.
2. Czytelnicy miejscowi: Osoba ta czyta gdzie popadnie, w autobusie, na recepcji, w szkole, w pracy, w kolejce, ogólnie wszędzie! Prawdę mówiąc, oni nie zważając na okoliczności, pogodę, zawsze czytają. Nic to, że padający deszcz wepchnął kilkaset osób pod wiatę na przystanku. On musi się schronić ze swoją książką. Zróbcie miejsce dla niego i jego książki! Nieważne, że do autobusu czy tramwaju szpilki się już nie wciśnie. On musi wyciągnąć książkę i czytać. Ręce przed sobą, opiera się o dowolną rurę i czyta.

3. Czytelnicy amatorzy: Oni czytają książki od czasu do czasu, kiedy znajdą czas. Czasem wpadną do biblioteki coś im się spodoba i wypożyczają. Czytają wtedy, gdy ich dzieci są w szkole, albo nie mają nic do roboty, albo w pracy gdy skończą to, co mieli zrobić i się nudzą.
4. Czytelnicy elitarni:Te osoby, które lubią chlastać pieniędzmi, kupują by tylko pokazać, że mają książki i nie są półgłówkami. Kochają książki, które są z górnej półki, na których znajdą powieści, których nikt nie odważy się kupić.
5. Czytelnicy nałogowi: Oni są najlepsi, czytają bo kochają! Pożerają wszytko co im wpadnie w łapy. Dbają o książki tak, jakby były ze złota. Kolekcjonują je by móc popatrzeć i powspominać dobre czasy. Myślą o książkach, mówią o książkach, wchłaniają książki, taki książkowy potwór. Wolą posiedzieć w domu i przeczytać książkę, niż całymi godzinami siedzieć przy elektronice i marnować oczy. Gdy wpadają do empik'a lub jakiegoś innego sklepu, to od razu lecą do działu z książkami. A gdy przeczytają ulubioną książkę, nie mogą się doczekać kolejnej części, ale gdy się okaże że już więcej niema to wrzeszczą wniebogłosy i są zrozpaczeni. Każda lektura jest dla nich jak świętość, zapamiętają ją na zawsze.
6. Czytelnicy odkrywcy:
Odkrywcy nie nudzą się. Próbują każdego gatunku książek od Abecedariusz do Żurawiejka. Nie zwraca na uwagę czy książka jest popularna czy ma dobre opinie. Lubi to robić, odkrywa prawdziwego siebie, a przy tym dobrze się bawi.

A wy jakim jesteście typem?

6 komentarzy:

 1. Księgozbiór, 10.09.2010:
  "- Elitarni - tylko książki z górnej półki, czasem tak wysokiej, że już tylko oni tam sięgają. Im mniej zrozumiale i mniej popularnie tym lepiej. [...]"
  http://ksiegozbior.blogspot.com/2010/09/typy-czytelnikow.html

  Horyzont Słów 15:08:2014:
  "4. Czytelnicy elitarni: [...] Kupują tylko, książki z górnej półki, czasem tak wysokiej, że już tylko oni tam sięgają. Im mniej zrozumiale i mniej popularnie tym lepiej. "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po głębszej analizie, przyznaję, że te zdanie pochodzi z tamtego bloga, zostałem wprowadzony w błąd przez jedną czytelniczkę, pisząc post spytałem jaki są czytelnikami, jedna dziewczyna podsunęła pomysł napisania o tym post i podała mi zdanie. Za co została nagrodzona, mój błąd, nie sprawdziłem. Wiem, że możesz mi nie ufać, rozumiem to i przepraszam. Także dziękuję za pokazanie błędu, zostanie natychmiastowo zmieniony.
   ~Pozdrawiam

   Usuń
 2. Nałogowy czytelni zdecydowanie! Chociaż bywa, że przy elektronice spędzam po kilka godzin - seriale same się nie obejrzą, blogi nie przeczytają, posty nie napiszą. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem chyba połączeniem czytelnika miejscowego i nałogowego ;). Choć może WSZĘDZIE to nie czytam, ale książkę mam ze sobą prawie zawsze, bo nigdy nie wiadomo, kiedy napatoczy się możliwość do przeczytania paru stron ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wstyd Ci wstawiać takie plagiaty i to po raz kolejny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to chodzi, że poprzedni post usuną się przy renowacji strony. Cóż wiem i przyznaję, że to oklepany temat, za co przepraszam.
   ~Pozdrawiam

   Usuń

Pisane przez was komentarze przechodzą przez sprawdzenie. Więc proszę nie pisać dwa razy tego samego. Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...